Miközben a Facebookon, Instagramon vagy a LinkedIn-en mindenki a legjobb arcát próbálja mutatni, a posztokban minden szép és kerek - a filtereknek és photoshopnak hála-, aközben egy másik alkalmazás arra készteti a felhasználót, hogy ne a megszépített pillanatokat mutassa meg. A BeReal random időpontokban jelez a telefon tulajdonosának, hogy itt az idő, most kell posztolni. Aki ezt komolyan veszi, annak 1 év alatt a valósághoz jobban közelítő képgyűjteménye lesz. Ez adta az ötletet Csortos Szabó Sándornak, hogy egy éven át, a jelzett időpontokban, vagy legalább ahhoz közel, nem a telefonjával, hanem a kamerájával készítsen egy-egy képet a környezetéről. A dokumentálást a 62. születésnapjához kapcsolódva kezdte, és első képe a szülővárosában, Karcagon született. A 366 képből (szökő év volt!) 31 fotó került kiválogatásra erre a kiállításra, melyekhez a szerző rövid leírásai kapcsolódnak annak a napnak az eseményeiről.
A sorozat műfajilag heterogén - keverednek a portrék, csendéletek, életképek, hangulatilag mégis egységes. Első látására banálisnak ható pillanatok keverednek olykor beállított képekkel, mégis mindegyikben ott van az a finom, lírai esszencia, amely összekapcsolja a képek sorát. Bár Csortos Szabó életének részleteit látjuk, mégis napjaink, létünk, lelkünk pillanatai, állapotai merevendnek ki a fotókon - a képek és szövegek őszinte hangvétele miatt szólnak hozzánk, s a közvetlen attitűd által vonatkoztatjuk magunkra egy kicsit egy másik ember életét. Mosolyogtató vagy éppen megrendítő bejegyzések helyezik a képeket kontextusba, a nézőket pedig hangulatba, azzal az üzenettel, hogy “ilyen az élet”. Valamikor unalmas, valamikor vidám, valamikor nem történik semmi különös. De olyankor is ott vannak az apró momentumok, értékes pillanatok. A sorozat hangvétele szubjektív, egyben szuggesztív. Az elmúlt évben Csortos Szabó a fotográfiát egyfajta személyes naplóként kezelte, amellyel egyszerre lehet jelen és léphet kicsit távolabb az adott momentumtól. A sorozat képeit ezek az elmúló pillanatok szemlélésének igénye alakította, képei átélt vagy éppen szemlélt valóságtöredékek.
A kiállítás megtekinthető 2025 május 2-ig a B32 Trezor Galériában
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.